Choroba alkoholowa sprzyja rozwojowi innych zaburzeń. Dotyczy to nie tylko ciała, ale również psychiki. Jedną z najdotkliwszych konsekwencji psychicznych alkoholizmu jest zespół Otella - choroba, która swoją nazwę zawdzięcza bohaterowi tragedii Williama Szekspira. Czym jest syndrom Otella i jak się objawia? Jak leczyć zespół Otella? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej.
Zespół Otella to zaburzenie psychotyczne charakteryzujące się chorobliwą zazdrością o partnera. Choroba ta znana jest również jako alkoholowy obłęd zazdrości. Syndrom Otella ma charakter psychozy paranoidalnej. Chory wierzy, że jego partner dopuścił się zdrady, mimo że nie ma na to żadnych racjonalnych dowodów.
Na zespół Otella częściej chorują mężczyźni niż kobiety, a rozwój zaburzenia wynika z postępującego uzależnienia od alkoholu. Nie bez przyczyny syndrom Otella zalicza się do powikłań choroby alkoholowej. Alkoholik ma zaniżone poczucie własnej wartości, dlatego panicznie boi się porzucenia przez ukochaną osobę.
Warto podkreślić, że nie każdy alkoholik zapadnie na tę chorobę. Zespół Otella może być również związany z innymi schorzeniami, takimi jak np.:
Objawy zespołu Otella obejmują:
Co gorsza, alkoholik cierpiący na Zespół Otella nie dostrzega absurdalności swoich zarzutów. Może nawet posunąć się do agresji w stosunku do ukochanej osoby lub osób, które postrzega jako potencjalnych rywali. Nic dziwnego, że życie pod jednym dachem z osobą chorą na zespół Otella jest niezwykle trudnym doświadczeniem. Dlatego chorobę tę należy leczyć.
Aby wyleczyć zespół Otella, ważne jest, aby jak najszybciej rozpocząć terapię alkoholową. Osoba uzależniona musi bowiem w pierwszej kolejności odstawić alkohol, który napędza zaburzenie. Ale to nie wszystko. Należy również skonsultować się z psychiatrą, który przepisze pacjentowi leki przeciwpsychotyczne. Pomoże to choremu odzyskać kontrolę nad emocjami i zmniejszyć objawy syndromu Otella. Leczenie tej choroby często trwa przez całe życie, dlatego konieczne są również regularne spotkania z psychologiem.