Alkoholizm

Nawroty choroby alkoholowej

Alkoholizm został uznany przez Światową Organizację Zdrowia za chorobę, którą należy traktować tak samo jak inne choroby przewlekłe. Charakteryzuje się ona kilkoma cechami, a mianowicie pierwotnością, nieuleczalnością, postępowością, śmiertelnością.

Charakterystyka ta świadczy o tym, że alkoholizm nie został spowodowany przez żadną chorobę. Nie da się jej wyleczyć - alkoholikiem się jest na całe życie. Można jednak zatrzymać rozwijanie się uzależnienia i żyć z nim w zgodzie ze sobą. Postępowość oznacza, że choroba ta stale się rozwija i prowadzi do śmierci.

Jednym z największych problemów trzeźwienia w trakcie utrzymywania abstynencji są nawroty choroby alkoholowej. Osoba uzależniona może nie pić już nawet wiele lat i doznać tych przykrych symptomów. Na czym polega nawrót alkoholizmu? Jak sobie z nim radzić?

Terapia nawrotów

Profesjonalnie przeprowadzone leczenie alkoholizmu zawiera terapię nawrotów, podczas której pacjenci zdobywają wiedzę na temat radzenia sobie z chorobą po skończeniu leczenia. Potrafią w porę wychwycić objawy i skutecznie na nie reagować. Rodzina i najbliżsi osoby uzależnionej również są wtajemniczeni w cały proces terapeutyczny i możliwość nawrotu. Są oni nieraz największym ratunkiem przed powrotem do nałogu, ponieważ w trakcie nawrotu alkoholikiem mogą zacząć rządzić stare mechanizmy i nie wychwyci on realnego zagrożenia.

nawroty alkoholizmu

Jakie są objawy nawrotu choroby alkoholowej?

Jak wiadomo, każdy człowiek jest inni, więc i symptomy mogą okazać się inne. Jednak wśród najczęściej wymienianych objawów nawrotu choroby są:

  • objawy depresji - zmęczenie, brak chęci do podjęcia aktywności, niezainteresowanie światem;
  • defensywne zachowania wobec swojego stanu, zaprzeczanie, unikanie;
  • ogólne rozbicie, zagubienie, problemy z pamięcią i koncentracją;
  • zaprzestanie kontaktowania się z terapeutami i innymi niepijącymi alkoholikami, unikanie spotkań AA;
  • obwinianie wszystkich, samotność, złość;
  • stale powracające myśli o kontrolowanym piciu;
  • utracenie kontroli - a w efekcie - picie alkoholu;

Dowiedz się również: Dlaczego leczenie uzależnienia jest konieczne?

Aby zapobiec powrotowi do picia, trzeba znać mechanizmy uzależnienia, których pacjenci uczą się podczas terapii. Szybkie wyłapanie takiego stanu może uratować przed powrotem do spożywania alkoholu. NIE WOLNO TYCH SYMPTOMÓW IGNOROWAĆ. Warto rozmawiać - skontaktować się ze swoim terapeutą lub niepijącymi przyjaciółmi i wspólnie przejść przez cały nawrót.

Choroba alkoholowa to poważny problem!
Nie zwlekaj z decyzją o leczeniu

alkoholizm leczenie

© Copyright 2025 Wszelkie prawa zastrzeżone