Narkomania to drugie obok alkoholizmu najczęściej występujące uzależnienie od substancji. Podobnie jak nałóg alkoholowy, narkomania oddziałuje na wszystkie sfery życia chorego, powodując coraz większe spustoszenia w ciele i psychice. Sprawdź, jak objawia się narkomania. Dowiedz się, na czym polega leczenie tej choroby.
Uzależnienie od narkotyków to przewlekła choroba, która wpływa na mózg i ciało. Charakteryzuje się kompulsywnym poszukiwaniem i zażywaniem środków odurzających. Osoba z tym schorzeniem będzie nadal brać szkodliwe dla niej substancje, nawet jeśli prowadzi to do negatywnych konsekwencji, takich jak problemy zdrowotne, utrata relacji międzyludzkich czy kłopoty z prawem.
Do najbardziej znanych narkotyków, po które sięgają osoby uzależnione, należą m.in. opioidy (takie jak heroina), środki pobudzające (np. kokaina) i konopie indyjskie.
Objawy uzależnienia od narkotyków różnią się w zależności od rodzaju substancji, od której dana osoba jest uzależniona. Na przykład uzależnienie od kokainy powoduje np. drażliwość, niepokój i bezsenność, podczas gdy nałogowe zażywanie heroiny wywołuje m.in. zaparcia i utratę wagi. Są jednak symptomy wspólne dla wszystkich narkomanów.
Najczęstsze objawy narkomanii to:
Uzależnienie od narkotyków to przewlekła, nawracająca choroba, która może być trudna do leczenia. Narkoman pomimo pogarszającego się stanu zdrowia i problemów psychicznych nie dopuszcza do siebie świadomości, że jest chory. Dopiero interwencja ze strony rodziny lub w skrajnych przypadkach decyzja sądu może zmusić chorego do rozpoczęcia terapii uzależnień w Krakowie lub w innym mieście.
Narkomanię można leczyć różnymi metodami. Najczęstszym sposobem leczenia uzależnienia jest terapia poznawczo-behawioralna. Pomaga ona ludziom zrozumieć ich myśli i zachowania w celu wprowadzenia pozytywnych zmian. Szczególną uwagę w trakcie leczenia narkomanii należy skupić na analizie tych myśli i zachowań, które prowadzą do zażywania narkotyków i stanowią ryzyko nawrotu choroby.