Terapeutą uzależnień nie może zostać każdy. Do tego zawodu trzeba posiadać pewne predyspozycje, cechy i wiedzę. Ale nie tylko...
Aby zostać terapeutą uzależnień należy ukończyć szkolenie, które będzie uznawane przez PARPA - Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Konieczny jest także certyfikat potwierdzający specjalizację w zawodzie.
Do terapeuty uzależnień zgłaszają się osoby, które mają problemy z substancjami psychoaktywnymi takimi jak alkohol, narkotyki, leki, dopalacze i inne oraz Ci, których dotyczą uzależnienia od zachowań: seks, hazard, Internet, inne.
W większości przypadków, przed leczeniem odwykowym w ośrodku stosuje się tak zwany detoks alkoholowy, który oczyszcza organizm osoby uzależnionej z toksycznych substancji. Później następuje właściwa terapia pod czujnym okiem specjalisty.
Terapeuta prowadzi zajęcia indywidualne oraz grupowe z osobami uzależnionymi. Polegają one na oddziaływaniach psychoterapeutycznych i odbywają się na kilku płaszczyznach - psychicznym, fizycznym oraz społecznym.
Terapeuta uzależnień ma za zadanie nie tylko doprowadzić do całkowitej rezygnacji z czynnika uzależnienia - abstynencji, ale również poprawić ogólną jakość życia osoby chorej.
Koszty leczenia w prywatnym ośrodku mogą być znaczne, jednak posiadają one największą skuteczność i zatrudniają najlepszych profesjonalistów. Zawsze można zgłosić się także do lekarza pierwszego kontaktu, który pokieruje w dalszych poczynaniach i powie, jakie rozwiązania będą najlepsze w danym momencie i sytuacji.