Alkoholizm

Alkoholizm leczenie

Dlaczego trzeba leczyć alkoholizm?

Leczenie alkoholizmu jest konieczne ze względu na to, że jest to bardzo poważna choroba. Prowadzi ona nie tylko do zaburzeń całego życia osoby uzależnionej, ale może być także powodem, przez który to życie się skończy.

Samodzielne poradzenie sobie z chorobą alkoholową prawie nigdy nie jest możliwe. Jest to dolegliwość wprowadzająca mechanizmy obrony i zakłamania do umysłu uzależnionego. Dlatego nie widzi on swojego problemu. Dopiero w momencie, kiedy traci to co dla niego najważniejsze jest w stanie zgłosić się po pomoc, ale nadal nie dlatego, że pojął istotę swojej choroby.

Profesjonalne leczenie alkoholizmu poprzez terapię pozwala "otworzyć oczy" alkoholikom. Na początku przeprowadzane jest kompleksowe odtrucie organizmu od alkoholu, które niweluje skutki AZA i pozwala rozpocząć właściwą terapię. W trakcie zdrowienia uczestnicy terapii uzależnień przyznają się i akceptują swoją chorobę. Dopiero wtedy zaczyna się prawdziwy proces ku abstynencji.

Najlepsze sposoby na leczenie alkoholizmualkoholizm leczenie, leczenie alkoholizmu, terapia alkoholowa

Alkoholizm leczenie to niełatwy temat do podjęcia z osobą uzależnioną. Jeżeli jednak alkoholik w końcu zgodzi się na podjęcie terapii, warto zgłosić się do prywatnego ośrodka leczenia uzależnień, który będzie pracował na podstawie najlepszej metody leczenia alkoholizmu. O jakim programie i sposobach mowa?

Model Minnesota

Terapia uzależnień oparta na modelu Minnesota ściśle wiąże się z ruchem Anonimowych Alkoholików. Jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów leczenia alkoholizmu. Założenia modelu Minnesota:

  • alkoholizm jest chorobą śmiertelną, ale niezawinioną, która nie ma nic wspólnego z innymi zaburzeniami psychicznymi,
  • dożywotnia abstynencja nie tylko od alkoholu, ale także innych środków psychoaktywnych,
  • podstawowym problemem choroby alkoholowej jest zaprzeczanie jej istnieniu,
  • wsparcie, pomoc, zrozumienie i szacunek dla innych osób uzależnionych,
  • udział i pomoc najbliższych w terapii,
  • udział w terapii, która prowadzona jest przez niepijących alkoholików wywodzących się z AA,
  • wykorzystanie i uznanie programu 12 kroków AA,

 

Choroba alkoholowa to poważny problem!
Nie zwlekaj z decyzją o leczeniu

alkoholizm leczenie

© Copyright 2025 Wszelkie prawa zastrzeżone